C O   T O  J S O U  V E Ř E J N É  D R A Ž B Y ?

Veřejné dražby představují průlomový právní institut zavedený zákonem o veřejných dražbách č. 26/2000 Sb. a zákonem č. 27/2000 Sb., který přinesl změnu některých zákonů souvisejících se zákonem o veřejných dražbách. Podle tohoto zákona lze dražit majetek dražbou dobrovolnou, převážně se jedná o mimosoudní prodej majetku z konkurzních podstat, nebo dražbou nedobrovolnou, kde se jedná o mimosoudní prodej majetku zatíženého zástavními či obdobnými právy, a to bez souhlasu vlastníka. Ve své podstatě jde o dražbu anglického typu, kde se draží od nejnižšího podaní směrem nahoru. Dražiteli s nejvyšší nabídkou udělí licitátor příklep. Uhradí-li vydražitel cenu dosaženou vydražením ve stanovené lhůtě, přechází na něj vlastnictví předmětu dražby k okamžiku udělení příklepu.  

Při zpeněžení majetku dlužníka ve veřejné dražbě se dosahuje maximálního výnosu při zachování úplné průhlednosti celého procesu prodeje. Transparentnost při těchto dražbách zaručuje zákonem stanovená povinnost dražebníka zveřejnit dražební vyhlášku způsobem vzhledem k předmětu dražby v místě obvyklým. Jde-li o nemovitost je povinné zveřejnění také na internetu na tzv. centrální adrese. U nedobrovolných dražeb je povinnost zveřejnění také na úřední desce okresního nebo obdobného úřadu v místě konání dražby. Naše společnost navíc uveřejňuje údaje o všech konaných dražbách na vlastním internetovém serveru, dále v odborném a denním tisku.

Náklady dražby jsou vždy hrazeny až po úspěšném zakončení z výtěžku dražby. Je-li dražba zmařena vydražitelem, použije se na uhrazení nákladů dražby dražební jistota tohoto vydražitele.

Vztah navrhovatele dražby a dražebníka je ošetřen společnou smlouvou o provedení konkrétní veřejné dražby.